Odatv yazdı harekete geçildi… Kanadalı yöneticiye gözaltı

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madenindeki faciada liçleme sahasındaki siyanürlü toprak dağlarında toprak kayması meydana geldi. Faciada 9 işçi toprak altında kaldı. 9 işçi için arama kurtarma çalışmaları devam ederken facianın yaşandığı Çöpler Altın Madeni’nin, siyanür sızıntısı nedeniyle daha önce ceza alan Anagold Madencilik tarafından işletildiği ve şirketin yüzde 80’inin SSR Mining’e, yüzde 20’sinin ise Çalık Holding’e ait olduğu kaydedildi.

ODATV YAZDI İLK KEZ DOKUNULMAZA DOKUNULDU

Şirketin büyük ortağı ABD’li şirketin “dokunulmazlığı” ise tartışma yarattı. Odatv’nin konu ile ilgili haberleri sonrası ABD’li şirketin Türkiye’deki Kanadalı idarecilerinden J.R.G. de gözaltına da alındı ve gözaltı sayısı 8’e yükseldi.

ADLİYE’YE SEVK EDİLDİLER

Şirketin yönetici ile idareci pozisyonunda çalışan ve gözaltına alınan Kanadalı J.R.G., A.C, H.Ü, M.B, Ş.D, S.D, M.T ve A.R.K’nin jandarmadaki işlemleri ise tamamlandı. Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından İliç Adliyesi’ne götürüldü.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, 9 vatandaşın göçük altında kaldığı olayla ilgili 4 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi. Bölgede keşif ve inceleme işlemlerinin yapılarak delillerin eksiksiz toplandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Olay yeri ve çevresinden toprak ve su numuneleri alınmış, bu numuneler inceleme için yetkili kimya laboratuvarlarına gönderilmiştir. Olaydaki sorumlular ile kusur durumlarının tespiti açısından çevre, maden, jeoloji, kimya, inşaat, ziraat ve harita mühendisi ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanından oluşan 8 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilerek olay yerinde gerekli incelemeler yapılmış, bilirkişilerin uzmanlık raporunu tamamlamaları beklenmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller neticesinde, ilk tespitlere göre olayın meydana gelmesinde kusuru bulunduğu değerlendirilen ilgili firmanın işveren vekili pozisyonunda bulunan Kanada uyruklu bir kişi de dahil olmak üzere toplam 8 kişi, 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştır”

Açıklamada, soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edildiği vurgulandı.

İliç felaketinde fatura kime kesildi: Dokunulmaz ABD’li şirketGüncel
Bizim medyanın halleri… İliç katliamına buradan bakınız: Temelde yatan hakikatGüncel
Odatv tartışmayı açıyor: Kapitülasyonlar hortladı… Maden faciasını bir de böyle okuyun…Analiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir