CHP için ilklerin seçimi! 7 ilde Cumhuriyet tarihinde ilk kez kazandı…

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – CHP büyükşehirlerden Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, İzmir, İstanbul’u elinde tutarken, bunlara Balıkesir, Bursa, Manisa ve Denizli’yi ekledi. Ardahan, Artvin, Bolu, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Edirne, Kırşehir, Sinop ve Yalova’yı aldığı 2019 seçimlerinden farklı olarak bu illere dün Adıyaman Afyonkarahisar, Amasya, Bartın, Giresun, Kastamonu, Kırıkkale , Kilis, Kütahya , Uşak ve Zonguldak’ı ekledi. Kırklareli ve Çorum’da ise başa baş bir yarış geçti.

Tarihi başarı

CHP en yüksek oyu Ankara’da aldı. Ankara’yı Giresun, Mersin, Manisa izledi. CHP Adıyaman’ı 1989 seçimlerinden sonra ilk kez; Manisa, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Uşak ve Zonguldak’ı Cumhuriyet tarihinde ilk kez; Amasya, Bartın, Giresun, Kastamonu’yu 1977’den bu yana ilk kez kazandı.

Partinin 11 büyükşehir, 10 il, 182 ilçe ve 46 belde olmak üzere 249 olan toplam belediye sayısı dünkü seçimde kesin olmayan sonuçlara göre 410’a yükseldi. Açılan yüzde 92’lik sandık sonuçlarına göre CHP, belediye başkanlığı seçiminden Türkiye genelinde birinci parti olarak çıktı.

Parti içi muhalefetin planları boşa düştü

31 Mart yerel seçim sonuçlarını bekleyen parti içi muhalefetin kurultay hesapları boşa çıktı. 1 Nisancılar olarak adlandırılan parti içi muhalefetin yol haritasını yapacakları toplantının ardından belirlemesi bekleniyor. Muhaliflerin masasında yeni bir parti kurma seçeneğinin de durduğu belirtiliyor.

İzmir’de oyu azaldı

Genel Başkan Özel’in listenin tamamını bizzat belirlediğini ifade ettiği İzmir, CHP’nin kalesi olmayı sürdürdü ancak parti bu ilde 2019 seçimine göre yaklaşık 10 puan oyunu düşürdü.

İstifa edenler başarılı olamadı

CHP’den aday gösterilmediği için istifa edip, bağımsız olarak seçime giren isimler seçimde başarıyı yakalayamadı. Artvin, İstanbul Sarıyer, Adana Çukurova ve Seyhan adayları umduklarını bulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir