Beyninizi yakacak madeni para testi: Aynı yükseklikten atılan iki madeni paradan hangisi kovanın dibine ulaşır?

Madeni para testi, okuyucunun eleştirel düşünmesini tetikleyerek verilen soruyu hızlı bir şekilde çözmesi için tasarlanan zekâ testlerinden bir tanesidir. Bu tarz testler, kişinin bilişsel zekâsını arttırarak konsantrasyonun gelişmesine ve daha kapsamlı düşünmesine sebep olur.

Zekâ testleri çoğu zaman bir bulmacayı çözmeyi, bulmaca içerisindeki şifreyi kırmayı, okuyuculardan saklanmış bir nesneyi ya da görseldeki hatayı bulma gibi görevler verir. Bu görevlerde başarılı sonuçlar almak için bu gibi içerikleri düzenli olarak çözmeniz gerekmektedir.

Problem çözme becerinizi geliştirmek ve kısa süreli hafıza egzersizleri yapmanızı sağlayacak bir zekâ testi ile karşınızdayız. Peki, siz bir problemi çözerken olabildiğince kapsamlı düşünüyor musunuz? Hadi şimdi bunu test edelim ve öğrenelim!

MADENİ PARA TESTİ: HANGİ MADEN PARA KOVANIN DİBİNİ DAHA ÖNCE ULAŞIR?Yukarıdaki görseldeki iki kovanın içerisindeki su miktarı da kovaların ebatları da birebir aynı ölçüde olduğunu biliyoruz.  Ancak bu kovalardan ısı dereceleri ise biri 25 santigrat diğeri ise 25 fahrenhayt derecede bulunuyor. Bu iki kovaya aynı yükseklikten birer madeni para atılıyor ve bu madeni paralardan hangisinin kovanın dibine ulaşacağını bulmanızı istiyoruz.

Madeni para testinde yer alan bu zekâ testinin cevabını bulabilmek için sadece 4 saniye süreniz bulunuyor. 4 saniye içerisinde hangi madeni paranın kovanın dibine daha önce ulaşacağını bulabilecek misiniz?

Bu madeni para testinin çözümüne ulaşmak için biraz olağan dışı düşünmeli ve tüm her detayı gözden geçirmelisiniz. İki kovanında içerisindeki su miktarının da aynı olduğunu unutmayın. Görsele iyice odaklanın ve tek verilen ipucunu iyice değerlendirin.

Zaman bitiyor, cevabı bulmayı başardınız mı? Sizce hangi kovanın içerisine atılan madeni para daha çabuk dibe çökecek? Doğru cevabı ve sebebini öğrenmek için hazır mısınız? Hadi o zaman önce cevabı sonra da sebebini öğrenelim!

KOVANIN DİBİNE EN ÖNCE ULAŞAN MADENİ PARA

Süre bitti. Derin bir nefes alın ve eğer bulduysanız çözümünüzü aklınızda tutun. Madeni para testinde en önce hangi para kovanın dibine ulaşacak merak ediyor musunuz?

İşte cevabı;Evet, madeni para testinde 25 derece olan kovanın içerisine atılan madeni para diğerinden daha önce dibe ulaşır. Peki, neden hiç düşündünüz mü?

Cevabı ise belli; 25 derece olan kovanın içerisindeki su sıvı ancak 25 fahrenhayt olan kovanın içerisindeki su donacağı için madeni paranın dibe çökme şansı kalmayacak.

Madeni para testinde sona geldik. Bu tarz zekâ testlerini sevdiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir