Nebati’den muhaletefe sert yanıt: Göstergeleri eski seviyelerine getireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, muhalefetten gelen eleştirilere sert yanıt verdi. Nebati, “Şimdiye değin taş üstüne taş koymamış olan muhalefet, onun hem yurtiçi hem de yurtdışındaki saz arkadaşları ve içimizdeki beyinsizler seçim sonuçlarına etki edebilmek hesabıyla bir süredir sistematik bir şekilde ve histerik bir ruh haliyle ekonomimize saldırmaktadır. Felaket tellallarını, ithal reçete meraklılarını gerçeklerin sert tokadıyla kendine getirmek artık şart oldu” dedi. 

BİRÇOK ÜLKEYE FARK ATTI

Nebati Twitter hesabından yaptığı açıklamada, getirilen eleştirileri dört başlıkta yanıtladı. Salgın döneminde dünya küçülürken Türkiye’nin büyüdüğünü dile getiren Nebati, “Türkiye, 2021 yılında yüzde 11.4’lük güçlü büyümesinin ardından, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla birlikte fiyatlarının tüm dünyada fırladığı 2022 yılında yüzde 5.6’lık büyüme kaydetmeyi başarmış, bu performansıyla birçok ülkeye fark atmıştır” dedi.

İkinci olarak birçok ekonominin işten çıkarmalarla yüzleşirken, Türkiye’de istihdam rakamlarının istikrarlı bir şekilde artmaya devam ettiğini kaydeden Nebati, “Uyguladığımız politikalar sayesinde, Mart 2023’te yıllık 1.5 milyon kişilik istihdam artışıyla toplam istihdamımız 31.5 milyon kişiye yükselmiştir” dedi.

Nureddin Nebati’nin yanıtlarındaki üçüncü başlık ise sanayi üretimi oldu. Nebati, “Sanayi üretimimiz, 11 ilimizde yıkımlara sebep olarak milyonlarca insanımızın hayatını doğrudan etkileyen asrın felaketine rağmen, 2023 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 artış kaydetmeyi başarmıştır. Sadece bu artış dahi, ekonomimizin ne denli sağlam bir temel üzerinde yükseldiğinin açık bir göstergesidir. Eğer aynı ölçekteki bu deprem felaketleri, herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşanmış olsaydı, bu başarıyı kaydetmeleri mümkün olabilir miydi?” değerlendirmesini yaptı.

KISA SÜREDE ESKİ SEVİYELERE GETİRECEĞİZ

Nebati dördüncü başlıkta ise bütçe performansını anlattı ve şu bilgileri verdi: “2022’de son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini elde etmeyi de başardık. Kimsenin şüphesi olmasın; özellikle depremden bir miktar olumsuz etkilenecek bütçe ve borçlanma başta olmak üzere kamu maliyesi göstergelerini yine kısa bir süre içerisinde eski seviyelerine getireceğiz.”

‘DEPREMZEDE VATANDAŞLAR HER ŞEYİN FARKINDA’

Depremzede vatandaşlara asla hakaret etmediklerini ifade eden Nebati, getirilen eleştirileri şöyle yanıtladı: “Gece gündüz durmaksızın afetzede kardeşlerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Devletimizin tüm imkânlarını vatandaşlarımız için seferber ediyor, bunu milli birlik ve dayanışma ruhuyla, sivil toplum kuruluşlarımızın gayretli destekleriyle, milletimizle yan yana ve beraberce gerçekleştiriyoruz. Şimdi, bu kötü niyetli kişiler, bilgisayar başında karamsar hava oluşturmaktan başka bir iş yapmayan bu şahıslar tüm ortak kazanımlarımızı sürekli yok saysalar da aziz milletimiz kimin kendisi için durmadan ve yorulmadan çalıştığını, kimin gece-gündüz ülkesi için ter döktüğünü zaten çok ama çok iyi biliyor. Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin bir küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, gizli ve açık, içeriden ve dışarıdan, sinsi ve kirli hiçbir saldırıya asla geçit vermeden yol aldığını zaten çok ama çok iyi biliyor.”

TÜKETİCİ GÜVENİ 2018’DEN SONRAKİ EN YÜKSEK SEVİYEDE

Nebati, ekonomiye duyulan güvenin her geçen gün artmaya devam ettiğini, bu yıl, deprem kaynaklı olarak sadece mart ayında gerileyen Tüketici Güven Endeksi’nin, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4.0 oranında arttığını ve 91.1’e yükseldiğini belirtti. Nebati, “Böylece, 2022 yıl sonuna göre tüketici güveni yüzde 20’nin üzerinde artış kaydederek 2018 temmuz ayından sonraki en yüksek seviyesine de ulaşmıştır. Tüketici güveninin artmasıyla ekonomimizin çarklarının daha da hızlanarak dönmeye ve beraberinde yatırımlar da artmaya devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir