Kentin ilk AVM’sinin yıkılışını hüzünle seyrettiler

Yenişehir ilçesinde kentin ilk AVM’si olarak 1999’da hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin 1 bloku, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde yıkıldı. 89 kişi yaşamını yitirdi, 20 kişi de yaralı kurtuldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce ‘ağır hasar’ raporu verilen Galeria’nın diğer blokları ile alışveriş merkezinin yıkımına karar verildi. Galeria Sitesi’nin kontrollü yıkımı sırasında bir bloğu daha çökerken, ayakta kalan 2 bloğun yıkım işlemleri sürüyor. Diyarbakırlılar ise anılarla dolu AVM’nin yıkımını hüzünle seyredip, cep telefonu ile görüntü çekiyor.

​Yıkım işlemleri sırasında çok duygulandığını ifade eden Kadir Ay (46), “Diyar Galeria, Diyarbakır’ın en eski alışveriş merkezlerindendi. Çok insanı ölü olarak çıkardılar. Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara da şifa versin. Gelip gidiyoruz. Buradan çok insan gelip, geçti. Şimdi de gelip yıkımını seyrediyorlar. İnsan baya etkileniyor. Burası tek değil. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, bizim için aynıdır. İnsan duygulanıyor, etkileniyor ve psikoloji bozuluyor. Diyecek bir şey bulamıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir