Intel, Core i serisine veda ediyor! İşte yeni işlemci ailesi

İşlemci pazarındaki düşüşüyle gündeme gelen Intel, 2008 yılında piyasaya sürdüğü Core i serisi işlemcilerinde değişikliğe gidiyor. Intel Corporation Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, şirketin yeni işlemcilerinin Core Ultra ön eki ile başlayacağını doğruladı.

Bir devrin sonu! Intel, işlemcilerine Core Ultra isimlendirmesi ile devam edecek

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan raporda, Intel’in Core Ultra 5 1003H adlı yeni işlemci tanıtacağı ortaya çıktı. İlk olarak mobil işlemcilerin isimlerinde değişiklik yapılacağı sızdırıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Fernandes, “Evet, #MeteorLake işlemcilerimizin yakında piyasaya sürülmesine hazırlanırken müşteri yol haritamızda bir dönüm noktasında olduğumuz için marka değişiklikleri yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı sağlayacağız! #Intel” ifadelerine yer verdi.

Markanın masaüstü serisinde isim değişikliğini ne zaman uygulayacağı henüz bilinmiyor. Analistler, yeni isimlendirmenin Raptor Lake serisi işlemcilerde de karşımıza çıkacağını tahmin ediyor.

Intel Core Mobile H-serisi marka değişikliği ise şu şekilde olacak:

  • Çekirdek i9 1XX00H → Çekirdek (Ultra) 9 1X0XH
  • Çekirdek i7 1XX00H → Çekirdek (Ultra) 7 1X0XH
  • Çekirdek i5 1XX00H → Çekirdek (Ultra) 5 1X0XH
  • Çekirdek i3 1XX00H → Çekirdek (Ultra) 3 1X0XH

Şirketin üretim sürecinde ve işlemcilerin teknik özelliklerinde değişiklik yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Yeni isimlendirmelerin gelecek ay tanıtılması bekleniyor.

Siz şirketin yeni isimlendirme politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir